Kpt Cichocki odnaleziony

Brest, 7 maja 2012. 04.00.
Około 03.30 rano 7 maja 2012 kapitan Tomasz Cichocki, polski żeglarz kończący rejs dookoła świata, na jachcie POLSKA MIEDŹ ? klasy DELPHIA 40.3 ? odpowiedział na wołania stacji brzegowej francuskiego Coast Guard CROSS CORSEN ze stacji ARCC Corsen znajdującej się na wysuniętym wybrzeżu francuskiej Bretanii, na przecięciu Atlantyku i Kanału La Manche. Jacht w tym momencie znajdował się ok. 48 Mil morskich od latarni morskiej Pointe Saint Mathieu co oznacza, że do Brestu ma jeszcze ok. 100 km.
(Latarnia morska Pointe Saint-Mathiew widoczna jest z daleka z morza ? wysoka na ok. 40 m. umieszczona na wysokich na 20 metrów skałach. Miejsce znane żeglarzom od średniowiecza, obecna konstrukcja zbudowana w 1906 r. obok ruin poprzedniej z 1806 roku.).
Poprzedniego wieczora, 6 maja 2012 zespół DELPHIA YACHTS kierowany przez kapitana Wojciecha Kota z udziałem także - brata polskiego żeglarza Wojciecha Cichockiego i żony- zakończył około 22ej - właśnie w tych okolicach poszukiwanie kapitana Cichockiego. W ciągu nocy warunki pogodowe polepszyły się i wreszcie pojawił się wiatr umożliwiający dalszą żeglugę polskiemu jachtowi, który znalazł się na tyle blisko brzegu, że udało mu się nawiązać kontakt z francuskimi służbami CROSS CORSEN. Według informacji przekazanych przed chwilą przez radio ARCC Corsen ? polski żeglarz czuje się dobrze oraz wg niego ?za wyjątkiem pewnych kłopotów z silnikiem, jacht sprawuje się dobrze?.
Naprzeciwko jachtowi z portu Du Chateau w Breście około 6ej rano wypłynie szybka motorówka DELPHIA YACHTS, na której honorowe miejsce zarezerwowano dla żony kapitana Cichockiego ? Pani Ewy Cichockiej. Według obecnych obliczeń kapitan i jego jacht DELPHIA 40.3 spodziewany jest w Breście koło godziny 14-ej. ?Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tych dobrych wieści. Teraz naszym głównym celem jest przywitać dzielnego kapitana jeszcze na morzu oraz zaoferować asystę podczas wejścia do portu jachtowego de Chateau w śródmieściu Brestu, co nie będzie możliwe tylko na żaglach? ? powiedział kierujący zespołem kapitan Wojciech Kot, producent jachtu kapitana Cichockiego.
Technicznie pętlę dookoła świata kapitan Cichocki zamknie kilka km. jeszcze przed portem w Breście - po minięciu, widocznej z morza już z odległości 35 km. latarni morskiej Phare du Petit Minou o koordynatach 48°20?12?N4°36?51?W. To właśnie w tym miejscu oficjalnie rozpoczął się rejs ?Polskiej Miedzi? ? w dniu 01 lipca 2011 roku.

Źródło ? DELPHIAYACHTS.eu.
Etykietowanie: